Opis konstrukcji samolotu PUMA

aero strzalkaInformacje ogólne
aero strzalkaDane techniczne i osiągi
aero strzalkaGaleria
aero strzalkaPróba statyczna

Krótki opis:
Samolot Puma jest ultralekkim, jednosilnikowym, dwumiejscowym dolnopłatem z usterzeniem w układzie klasycznym i trójkołowym, chowanym podwoziem.

Jest przeznaczony do lotów turystycznych według przepisów dla lotów VFR gdy spełnione są warunki VMC. Projektowany był w oparciu o przepisy JAR-VLA oraz UL-2 (przepisy czeskie).

Jest to samolot całkowicie metalowy, zbudowany z duraluminiowych elementów i blach. Strukturę zaprojektowano jako półskorupową, posiada wręgi i podłużnice. Poszczególne części połączone są za pomocą nitów zrywanych (elementy silnie obciążone nitami pełnymi, śrubami lub swożniami). Ważne pod względem wytrzymałościowym części wykonane są ze stali i spawane. Końcówki skrzydeł, osłona silnika, deska przyrządów i wiele innych elementów jest kompozytowych.

Płat nośny
Skrzydło trapezowe jest jednodźwigarowe z tylnym dźwigarem pomocniczym, na zawiasach którego umieszczono lotki i klapy. W środkowej części krawędzi natarcia znajdują się zbiorniki paliwa. Skrzydło zakończone jest laminatową końcówką, składa się ono z prawej i lewej części, które są połączone z kadłubem za pomocą trzech okuć. Zastosowane klapy posiadają 3 pozycje: neutralną (0stopni), startową (+20stopni) i do lądowania (+40stopni).

Kadłub
Przekrój kadłuba w środkowej części jest prostokątny i zaokrąglony na dole natomiast w części górnej jest eliptyczny. Integralną częścią kadłuba jest statecznik pionowy. W środkowej części znajduje się miejsce dla dwuosobowej załogi, zamknięte jednoczęściową i otwieraną do góry kabiną z plexi. Część silnikowa oddzielona jest od załogi przy pomocy stalowej ściany ogniowej, na której znajdują się mocowania łoża silnika.

Usterzenie
Usterzenie ogonowe jest zaprojektowane w układzie klasycznym, pionowe jest jednoczęściowe, zbieżne. Statecznik poziomy, o obrysie prostokątnym, jest zamocowany do konstrukcji kadłuba za pomocą czterech śrub. W środkowej części steru wysokości umieszczony jest trymer elektryczny. Trapezowy ster kierunku zawieszony jest na konstrukcji statecznika pionowego przy pomocy dwóch sworzni.

Układ sterowania
Układ sterowania jest klasyczny, podwójny z drążkami umieszczonymi między nogami pilotów. Sterowanie lotkami odbywa się za pomocą popychaczy, natomiast sterem wysokości i sterem kierunku za pomocą linek. Pozycja klap ustalana jest za pomocą siłownika elektrycznego, pozycja trymera za pomocą serwa z sygnalizacją.

Podwozie
Golenie podwozia są wykonane z elementów stalowych spawanych, amortyzacja składa się z wychylnego ramienia i elementów gumowych. Przednie kółko jest sterowane. Hamulce zamontowane są na kołach podwozia głównego Rozmiar opon jest taki sam dla koła podwozia głównego i przedniego i wynosi 15x6.00-4. System chowania podwozia jest elektryczny z ręcznym wypuszczaniem w sytuacji awaryjnej. Golenie podwozia są ze sobą mechanicznie połączone, chowane i wypuszczane za pomocą siłownika elektrycznego.

Zespół napędowy
Konstrukcja samolotu jest przystosowana do napędu silnikami: ROTAX 912, ROTAX 912S lub ROTAX 914 TURBO. Silnik zamocowany jest przez sinenbloki do łoża silnika spawanego z rur stalowych. Łoże zamocowane jest w wzmocnionych punktach węzłowych ściany ogniowej. Silnik posiada skręcenie ok. 2,5 stopnia. Śmigło może być stałe lub przestawialne w locie.

Instalacja paliwowa
Integralne zbiorniki paliwa o pojemności 2x 50l są umieszczone w środkowej części krawędzi natarcia. Są one nitowane i klejone z blach aluminiowych. Wyposażenie zbiornika paliwa tworzą otwór wlewowy, otwór odpływowy, odpowietrznik , osadnik i paliwomierz. Częścią tego systemu są również zawór trójpołożeniowy, filtry paliwowe i elektryczna pompa.

Wyposażenie kabiny
Samolot wyposażony jest w dwa, umieszczone obok siebie, kompozytowe, tapicerowane siedzenia. Fotele są regulowane (przesuwane tył – przód w szynach mocujących). W kabinie pilota przynitowano zaczepy pod gniazda na czteropunktowe pasy bezpieczeństwa. Bagażnik znajduje się za siedzeniami. Maksymalna waga bagażu wynosi 20kg. Osłona kabiny otwierana jest do przodu i przytrzymywana w górnym położeniu dwoma amortyzatorami gazowymi.

Instalacja elektryczna
Instalacja elektryczna jest 12V z uziemionym biegunem ujemnym oraz bezobsługowym akumulatorem. Jako źródło energii używany jest alternator silnika. Wiązka instalacji jest wyposażona w oddzielne obwody elektryczne zabezpieczone bezpiecznikami umieszczonymi na tablicy przyrządów.

Podstawowe przyządy to:
Przyrządy pilotażowe:
- prędkościomierz, wysokościomierz, wariometr, chyłomierz poprzeczny, busola
Przyrządy silnikowe:
-obrotomierz , wskaźnik temperatury oleju, wskaźnik temperatury głowic cylindrów, wskaźnik ciśnienia oleju, wskaźnik stanu paliwa

Zobacz deskę przyrządów w wersji klasycznej oraz glasskokpit





frezowanie dibondu