Opis konstrukcji samolotu PANDA

aero strzalkaInformacje ogólne
aero strzalkaDane techniczne i osiągi
aero strzalkaGaleria zdjęć i filmów
aero strzalkaPróba statyczna

Krótki opis:
Samolot Panda jest ultralekkim, dwumiejscowym górnopłatem z usterzeniem typu T i trójkołowym, stałym podwoziem.

Jest przeznaczony do lotów turystycznych według przepisów dla lotów VFR, gdy spełnione są warunki VMC. Projektowany był w oparciu o przepisy JAR-VLA oraz UL-2 (przepisy czeskie).

Jest to samolot konstrukcji metalowej nitowanej, zbudowany z duralowych elementów i blach. Strukturę zaprojektowano jako półskorupową, posiada wręgi i podłużnice. Poszczególne części połączone są za pomocą nitów zrywanych (elementy silnie obciążone nitami pełnymi, śrubami lub sworzniami). Ważne pod względem wytrzymałościowym części wykonane są ze stali i spawane. Końcówki skrzydeł, osłona silnika, deska przyrządów i wiele innych elementów jest kompozytowych.

Płat nośny
Skrzydło o obrysie prostokątnym, wolnonośne bez zastrzałów z dźwigarem głównym i pomocniczym dźwigarem tylnym, na zawiasach którego umieszczono lotki i klapy. W środkowej części krawędzi natarcia znajdują się zbiorniki paliwa. Skrzydło zakończone jest laminatową końcówką, składa się ono z prawej i lewej części, które są połączone z kadłubem za pomocą trzech okuć. Zastosowane klapy posiadają 3 pozycje: neutralną (0stopni), startową (+20stopni) i do lądowania (+40stopni).

Kadłub
Przekrój kadłuba w środkowej części jest prostokątny i zaokrąglony na dole natomiast w części górnej jest eliptyczny. Integralną częścią kadłuba jest statecznik pionowy. W środkowej części znajduje się miejsce dla dwuosobowej załogi. Wejście do kadłuba umożliwiają zamykane drzwi umieszczone z obu stron. Część silnikowa oddzielona jest od załogi przy pomocy stalowej ściany ogniowej, na której znajdują się mocowania łoża silnika.

Usterzenie
Usterzenie ogonowe jest typu T, pionowe jest jednoczęściowe. Statecznik poziomy, o obrysie prostokątnym, jest zamocowany do konstrukcji statecznika kierunku za pomocą czterech śrub. W środkowej części steru wysokości umieszczony jest trymer elektryczny. Trapezowy ster kierunku zawieszony jest na konstrukcji statecznika pionowego przy pomocy dwóch sworzni.

Układ sterowania
Układ sterowania jest posiada dwa wolanty. Sterowanie lotkami odbywa się za pomocą popychaczy i linek, ster kierunku za pomocą linek, a ster wysokości za pomocą popychaczy. Pozycja klap i trymera ustalana jest za pomocą siłowników elektrycznych ze wskaźnikiem położenia.

Podwozie
Główne golenie podwozia stanowią sprężyny kompozytowe. Przednia goleń jest stalowa spawana amortyzowana przez gumowe sinenbloki. Kółko jest sterowane. Koła głównego podwozia posiadają hamulce hydraulicznie. Rozmiar opon jest taki sam dla koła podwozia głównego i przedniego i wynosi 15x6.00-4.

Zespół napędowy
Konstrukcja samolotu jest przystosowana do napędu silnikami: ROTAX 912, ROTAX 912S lub ROTAX 914 TURBO. Silnik zamocowany jest przez sinenbloki do łoża silnika spawanego z rur stalowych. Łoże zamocowane jest w wzmocnionych punktach węzłowych ściany ogniowej. Silnik posiada skręcenie ok. 2,5 stopnia. Śmigło może być stałe lub przestawialne w locie.

Instalacja paliwowa
Integralne zbiorniki paliwa o pojemności 2x 50l są umieszczone w środkowej części krawędzi natarcia. Są one nitowane i klejone z blach aluminiowych. Wyposażenie zbiornika paliwa tworzą otwór wlewowy, otwór odpływowy, odpowietrznik , osadnik i paliwomierz. Częścią tego systemu są również zawór trójpołożeniowy, filtry paliwowe i elektryczna pompa.

Wyposażenie kabiny
Samolot wyposażony jest w dwa, umieszczone obok siebie, kompozytowe, tapicerowane siedzenia. Fotele są regulowane (przesuwane tył - przód w szynach mocujących). W kabinie pilota przynitowano zaczepy na czteropunktowe pasy bezpieczeństwa. Bagażnik znajduje się za siedzeniami. Maksymalna waga bagażu wynosi 20kg. Boczne drzwi otwierają się (i zamykają) w osi pionowej.

Instalacja elektryczna
Instalacja elektryczna jest 12V z uziemionym biegunem ujemnym oraz bezobsługowym akumulatorem. Jako źródło energii używany jest alternator silnika. Wiązka instalacji jest wyposażona w oddzielne obwody elektryczne zabezpieczone bezpiecznikami umieszczonymi na tablicy przyrządów.

Podstawowe przyrządy to:
Przyrządy pilotażowe:
- prędkościomierz, wysokościomierz, wariometr, chyłomierz poprzeczny, busola
Przyrządy silnikowe:
-obrotomierz , wskaźnik temperatury oleju, wskaźnik temperatury głowic cylindrów, wskaźnik ciśnienia oleju, wskaźnik stanu paliwa





frezowanie mdf